Na Wyspach bogato!

80 godzin tygodniowo – tyle pracować musi samotny rodzic z dwójką dzieci, zarabiając minimalną stawkę w Czechach, by przekroczyć próg ubóstwa wyliczony przez OECD. Polska znalazła się mniej więcej w środku rankingu (11 pozycji poniżej Wielkiej Brytanii). Najlepiej sytuacja przedstawia się w Australii, Irlandii i właśnie na Wyspach.

Na Antypodach i Zielonej Wyspie, by przekroczyć próg ubóstwa wystarcza przepracowanie 10 godzin tygodniowo za minimalną stawkę, natomiast na Wyspach pracować trzeba by to osiągnąć 16 godzin. W Polsce konieczna jest praca przez ponad 40 godzin. Co ciekawe, w USA trzeba pracować trzy razy dłużej niż w Wielkiej Brytanii, by utrzymać ten sam poziom życia.

Przypomnijmy. W Polsce minimalne wynagrodzenie to 437 euro. Najniższe stawki minimalne są w Bułgarii – 184 euro, a najwyższe w Luksemburgu – 1923 euro.

Podczas przygotowywania zestawienia istotna była jednak nie tylko wysokość wynagrodzeń, ale także ich siła nabywcza, czyli nic innego jak ceny i koszty życia w danym kraju.

Copyright © 2014 Gazeta Praca i Nauka za Granicą. All rights reserved.   Created by Rudi1204 (udis.pl)

Gazeta Praca i Nauka za Granicą is Stephen Fry proof thanks to caching by WP Super Cache